Podział dywanów na dywany naturalne i syntetyczne.

Dywany naturalne:

Dywany wełniane

Do produkcji dywanów wełnianych używa się zazwyczaj wełny owczej (czasami również wielbłądziej). Jest to więc zupełnie naturalne, bardzo miękkie i puszyste włókno. Za najlepszą na świecie uznaje się wełnę nowozelandzką, która, gwarantuje najwyższą jakość włosia, połysk dywanu oraz komfort użytkowania. Podstawową cechą dywanów wełnianych jest ich niezwykła elastyczność i sprężystość (dzięki czemu można na nich stawiać meble z mniejszymi skutkami dla odciśnięć). Drugą ważną cechą tych dywanów jest ich wysoka wilgotność – dzięki czemu dywany te mają bardzo dobre właściwości antyelektrostatyczne, są dobrym izolatorem ciepła oraz naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza. Dzięki gładkości włókien oraz właściwościom hydrostatycznym dywan wełniany jest bardziej odporny na zabrudzenia. Kolejną zaletą wełny jest jej trudnopalność. Wełna więc ma wiele swoich zalet. Dywany wełniane tkane są ręcznie i maszynowo. Na tekstyliach wełnianych umieszczane są również różnego rodzaju oznaczenia. Podstawowym oznaczeniem jakości dywanu jest oklejenie go metką z logo producenta, który poświadcza, że dywan został wykonany ze 100% wełny strzyżonej ze zwierząt żywych np. logo Woolmark. Innym oznaczeniem dywanów jest oznaczenie wyrobu logo Wools of New Zealand, który jest nadawany tekstyliom stworzonym ze 100% wełny owczej z Nowej Zelandii

Dywany jedwabne

Zwane inaczej kobiercami jedwabnymi z dalekiego wschodu są najbardziej cenionymi i kosztownymi dywanami. Dywany wykonane z naturalnego jedwabiu posiadają niezwykły połysk i miękkość. Są to dywany ręcznie tkane, kojarzone z zamożnością i orientalnymi wzorami. Gęstość tkania dywanów jedwabnych jest bardzo duża, dzięki czemu dywany te są bardzo solidne, a zarazem wytrzymałe.

Dywany sizalowe

Do produkcji tych dywanów używa się liści z agawy rosnącej w Afryce i Brazylii. Włókno sizalowe (sisalowe) jest bardzo wytrzymałe i odporne. Jedynym minusem tych dywanów jest ich szorstkość i twardość.

Dywany syntetyczne

Charakterystyka dywanów syntetycznych jest o wiele bardziej skomplikowana, ze względu na różnorodność włókien, z których są wykonywane. Włókna syntetyczne to: polipropylen, heat-set, akryl, wiskoza oraz poliamid. Istnieją oczywiście inne gatunki włókien syntetycznych, jednak są one stosunkowo rzadko stosowane w produkcji.